Tipy na nejlepší jarní čtení pro malé děti

jarní čtení pro děti

Tipy na nejlepší jarní čtení pro malé děti

Hledáte tipy na jarní čtení pro své ratolesti? Přinášíme vám přehled oblíbených knížek pro děti mladšího školního věku, které probudí jejich zvědavost a podpoří dětskou fantazii.

Vílí býlí: Tajemství kouzelného herbáře – Radomír Socha

K jaru neodmyslitelně patří květiny, bylinky a spousta dalších rostlin. Proto vás nejspíš zaujme příběh Janiky, která najde u své babičky v truhle na půdě starý herbář, který, jak se později ukáže, není jen tak ledajaký herbář, je totiž kouzelný. Ve chvíli, kdy hrdinka se svou babičkou knížku otevírá, obrovská záře pohltí celou světnici, a tak se Janika rozhodne, že kouzelný herbář bude důkladně střežit. Zvědavost jí však nedá spát a místo postele se náhle ocitá v čarovné říši skřítků a víl, které jí odhalí kouzelnou sílu léčivých rostlin.

Aby si malý čtenáři tyto znalosti spolu s Janikou dobře zapamatovaly, na konci každé kapitoly je čeká seznam cvičných otázek, které se vztahují k nově nabytým informacím. Děti tak mohou popřemýšlet, jaký lék lze z bylinek vytvořit a na závěr knihy se dokonce dozví, jak vytvořit vlastní herbář. Autor této knihy mimo jiné pracoval v Biologickém centru Akademie věd a možná vám bude povědomá jeho další kniha Zhoubné houby.

Hurá: Jsou tu Velikonoce – Hana Skálová

V našem knižním výběru pro děti samozřejmě nesmí chybět dílo české autorky Hany Skálové, která se rozhodla i těm nejmladším čtenářům přiblížit skutečný význam Velikonoc. Období Velikonoc symbolizuje příchod jara, kdy se příroda probouzí a vše se zbarvuje do pestrých a veselých barev. Pro děti tento čas obvykle přináší možnost zdobení vajíček a dodržování různých tradic.

A právě tradice a zvyklosti velikonočních svátků v nejrůznějších podobách, jak se dodržují po celém světě, autorka v knize představuje malým čtenářům. Děti se tak dozví spoustu informací i o náboženském významu Velikonoc. Kromě zajímavostí okolo svátečních tradic knížka představuje také inspiraci pro velikonoční výzdobu nebo pečení beránka a těšit se mohou děti dokonce i na speciální jarní pohádky.

Lvíče v nesnázích – Rachel Delahaye

Lvíče v nesnázích s podtitulem Záchranná stanice mláďat je knižní novinka vhodná pro děti od šesti let. Pokud jsou vaše děti bezmeznými milovníky zvířat stejně jako hlavní hrdinka Fany, tahle knížka by ve vaší knihovně rozhodně neměla chybět.

Fany je odhodlaná pro zvířata udělat téměř cokoliv, tudíž je jasné, že se zdánlivě obyčejný školní výlet do Zoo neobejde bez spousty dobrodružství. Hrdinka v národním parku Serengeti nachází opuštěné lví mládě, které se rozhodne zachránit navrácením ke své původní rodině, což ovšem obnáší výpravu do drsné divočiny. Vaše ratolesti tak mohou být svědky nevšedních zážitků, které Fany v džungli zažívá. Podaří se jí najít lví rodinu a přežít jen se svačinou, která jí zbyla z výletu do Zoo?

TIP: Pro další knižní tipy prozkoumejte nabídku www.kniha.cz.

Maxík Toulavý a veverčák prcek – Steve Voake

Opět se setkáváme s příběhem malého pejska Maxíka, který má velké srdce a spoustu přátel. Pokud jste četli i první díl s názvem Maxík toulavý a pouliční smečka, jistě víte, že jeho páníček se ho chtěl zbavit stejně jako jeho psí kamarádky tím, že je nechal v pytli hodit do řeky. Nakonec vše ale dopadlo dobře, přátelství zvítězilo a Maxík při svém pátrání zažil spoustu legrace.

V tomto pokračování se svou partou začínají věřit, že jejich poklidné životy už žádné drama nenaruší, když v tom potkají malého veverčáka Prcka, který na rozdíl od nich dobrodružství vyhledává. Poté, co se společně rozhodnou vydat do světa, se setkávají se záhadou ohledně ztrácení zvířat v zoologické zahradě a tu za každou cenu hodlají vyřešit. Zatímco skládají jednotlivé díly hádanky dohromady, seznamují se s ostatními zvířaty různé povahy. Podaří se Maxíkovi záhadu rozluštit?

Jde sem lesem – Daniela Krolupperová

Jde sem lesem od Daniely Krolupové patří mezi knižní bestsellery v mnohých knihkupectvích, neboť se jedná o důmyslně propracovanou pohádku nejen pro předškoláky, ale i děti mladšího školního věku. Příběh o chlapci jménem Toník pojednává o jeho cestě lesem a dobrodružství, které ho na ní potkají.

Toník tráví prázdniny u babičky, která je jeho průvodcem i ochráncem, když v tom jednoho dne nevědomky překročí bludný kořen a ztratí se v lese. Malí čtenáři se tak stávají svědky napínavého lesního dobrodružství. Během četby se děti seznamují s různými rostlinami a zjišťují, k čemu jsou užitečné. V knize nechybí pestré a názorné ilustrace, které usnadňují poznání rostlin, a také závěrečné otázky k upevnění nových znalostí. Každá kapitola je věnována jedné rostlině a nabízí pestrou škálu zajímavých informací. Najde Toník pomocí bylinek a skřítků cestu z lesa ven?

Malá Ema – Zuzana Barilová, Markéta Vydrová

Hledáte-li vhodné čtení pro prvňáčky, kteří se učí číst samy, Malá Ema nejspíš naplní vaše očekávání. Dvě české autorky ve své knize představují příběh šestileté holčičky, která zažívá spoustu dobrodružství se svými zvířecími kamarády. Dostane králíčka, o prázdninách na statku jezdí na koních, snaží se vycvičit prasátko u babičky s dědou a také najde malé štěňátko Belu, které se objeví hned v několika kapitolách.

Kormě toho, že Ema zažívá dobrodružství, o kterých spousta dětí ani nesnilo, vtáhne své čtenáře do děje i různými vylomeninami, které ji provází na každém kroku. Autorka do příběhů ze zdánlivě všedního prostředí nezapomněla vložit humor a pojmout je poutavým způsobem, jež zaujme nejen malé holčičky.

 

Tip na závěr: Další inspiraci, jak trávit volný čas s dětmi a mnoho dalších užitečných rad spojených s rodičovstvím naleznete na www.rodicov.cz.